První mobilní sklízecí peletovač na světě má jméno Krone PREMOS

19.09.2015

 

Krone PREMOS 5000

 

Premos 5000, první mobilní sklízecí peletovač na světě, obdržel od společnosti DLG (Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft) zlatou medaili. DLG tím ocenila inovativní koncepci stroje, který vyrábí pelety ze stébel uložených na řádcích přímo na poli. Pelety se potom nakládají dopravníkem na přepravní vozidlo, které může odjet přímo ke koncovému zákazníkovi. Pelety lze použít nejen jako krmivo pro dobytek a na podestýlku ve stájích, ale samozřejmě také jako palivo pro vytápění. Obnovitelné zemědělské suroviny a druhotné suroviny lze tak smysluplně využít k výrobě energie, a tím přispět ke snížení emisí CO₂. Sklízeč Premos 5000 má využití i mimo sezóny jako stabilní stroj. Ve volitelném příslušenství je k dispozici rozdružovač balíků pro plnění peletovače, který tak může pracovat po celý rok jako stacionární linka. 
Název Premos 5000 je odvozen od latinského slova „premere“ (lisovat). To je jméno nového výrobního programu, který využívá unikání systém Kalverkamp. Číslo 5000 vyjadřuje kapacitu zásobníku s nosností 5000 kg a objemem 9 m³. Ukazuje i na výkonnost petetovače, která je až 5000 kg/hod. Překračuje mnohonásobně výkonnost většiny současných běžných peletovacích zařízení. 

 
Stroj pracuje takto: Sběrač o pracovním záběru 2,35 m sbírá z řádků sklízený materiál, který je dopravním rotorem podáván na pásový dopravník (šířka proudu hmoty cca 800 mm). Materiál se tak dostává mezi dva lisovací válce (šířka 800 mm, průměr 800 mm), které jsou opatřeny střídavě řadami zubů a řadami otvorů. Sklízená hmota je protlačovaná přes matrici s otvory o průměru 16 mm. Po procesu lisování se pelety dopravují pomocí vnitřních dopravních šneků na pásový dopravník a odtud do zásobníku. Přeprava a manipulace s peletami Premos je přitom podobně jednoduchá jako u topného oleje. Objemová hmotnost pelet činí 600 až 700 kg/m³ (3 až 4krát více než u balíků slámy). 2,5 kg pelet nahradí přibližně 1 kg topného oleje. Ve srovnání s topným olejem a jinými fosilními zdroji energie z toho vyplývá významná úspora nákladů. 

 
Na výstavě Agritechnica (8.-14. listopadu) v Hannoveru se uskuteční oficiální předání zlaté medaile, kterou převezme firma Krone od společnosti DLG.


 « Zpět na seznam novinek a článků
Všechna práva vyhrazena ©2017 AGportal.cz
tvorba stránek: InGenius