Nový samochodný krmný vůz KUHN

19.10.2018

Největší evropský výrobce závěsové techniky, firma KUHN, má v ČR velmi dobré jméno. Známá je vysokou kvalitou a spolehlivostí. Přitom jde o výrobce, který má ve svém sortimentu pluhy, stroje na zpracování půdy, setí, ochranu a výživu, sklizeň píce, lisy, baličky, mulčovače i krmné vozy a rozdružovače. V krmných vozech má kromě tažených provedení i variantu samochodných krmných míchacích vozů, které se vyrábějí ve variantách jednošnekových (12-17 m3) a dvoušnekových (14-29 m3). V obou případech se jedná o technologii s míchacím šnekem s vertikální osou rotace.

V jednošnekové variantě firma KUHN nedávno představila inovovanou řadu SPV POWER. Jde o novou koncepci krmných vozů, která se lépe hodí na menší farmy s menšími stájemi. V ČR budou mít zemědělci možnost vyzkoušet si model o objemu 14 m3. I když byla koncepce výrazně pozměněna, základní prvky zůstávají stejné. Tyto vozy stále disponují velmi výkonnou frézou (120 hp) o šířce 2 m, schopnou vybírat krmivo ze silážních stěn o výšce až 5,5 m. Fréza disponuje elektronickou regulací rychlosti klesání při frézování. Obsluha tedy nastaví agresivitu, zapne spouštění frézy a podle odporu materiálu sama zrychluje nebo zpomaluje klesání. Od frézy odebírá krmivo široký plnící dopravník, umístěný na boku stroje pro okamžité odebírání materiálu míchacím šnekem. Stěny míchací vany jsou stejně jako u ostatních vozů KUHN nalámány pro rychlejší míchání a přirozené brždění krmiva o ohyby. Co se týče zakládání krmiva, je zde možnost využít krmení na levou a pravou stranu třemi možnostmi: výpadní otvor, výpadní otvor s výsuvným dopravníkem nebo výpadní otvor se sklopným dopravníkem. Tyto varianty ideálně vyřeší požadavky pro případ, že je potřeba krmit na zem, nebo nad úrovní krmné chodby (např. do žlabu). Co na první pohled osloví každou obsluhu je kabina, typická svojí prostorností a vysokým komfortem. Při transportu obsluha ocení dobrý výhled a při práci vysoký přehled.

 

K ovládání stroje slouží základní spínače a multifunkční joystick, ovládající zároveň hydrostatický pojezd. Pracovní rychlost se dělí na pracovní a transportní režim. V prvním případě je max. rychlost 8 km/h a v druhém případě 25 km/h. K pohonu celého stroje slouží 4-válcový motor John Deere o výkonu 170 hp. Pracovní režimy se dále dělí na režim nakládání a vykládání. V každém mají multifunkční tlačítka na joysticku jinou funkci. Ve výsledku je ovládání jednodušší, protože se šetří počet ovládacích prvků a uspořádání snižuje riziko chyby obsluhy. Např. se zamezí tomu, aby při nakládání (frézování) obsluha omylem otevřela výpadní otvory v míchací vaně, protože tlačítko, kterým se tato funkce ovládá, má v daném režimu funkci jinou.

Jako u všech krmných míchacích vozů, i u samochodných vozů je důležitou výbavou vážící systém. Modely SPV používají osvědčené systémy KDW 341 a KDW 361. Obě provedení umožňují programování receptur. To spočívá v přesném postupu nakládání jednotlivých komponentů krmné dávky a zároveň krmení přesného množství různým skupinám dobytka. Verze KDW 361 navíc umožňuje přenos dat mezi počítačem a váhou. Programování tak lze provádět z kanceláře přes počítač a data nahrávat bezdrátově do terminálu váhy. Opačným směrem lze rovněž posílat data zootechnikovi, který tak má kompletní informace o kvalitě a přesnosti krmení.

 

Samochodné krmné míchací vozy KUHN SPV POWER jsou inovované stroje, které se svou koncepcí a rozměry velmi dobře hodí do českých stájí. Jejich malý poloměr otáčení a nízká výška jim umožňuje pracovat i ve starších a menších stájích. Model o objemu 14 m3 je variantou s ideálním poměrem objem/výška vozu. Nejen z tohoto důvodu se firma KUHN CENTER CZ, výhradní importér strojů KUHN pro ČR, rozhodla, že tento stroj nabídne českým zemědělcům k vyzkoušení. Máte zájem? Kontaktujte svého autorizovaného dealera značky KUHN.

 

Zdroj: http://www.kuhncenter.cz


« Zpět na seznam novinek a článků
Všechna práva vyhrazena ©2017 AGportal.cz
tvorba stránek: InGenius