Nezapomínejte na zahradu - robotická sekačka John Deere Tango

30.05.2016

S robotickou sekačkou Tango E5 patří John Deere mezi průkopníky automatizace zahrady. Pro letošní sezónu vyrukoval s její druhou, vylepšenou generací. Ta sice až na označení „Series II“ vypadá prakticky pořád stejně, přesto ale svoji předchůdkyni v nejdůležitějších ohledech výrazně předčí.

Ladným obloukem

Největší změnou je určitě pohyb sekačky po zahradě. Po té se pohybuje ve spirále nebo nahodile v prostoru vymezeném ohraničujícím vedením. Díky němu dokáže sama rozpoznat okraj trávníku, a když se k němu přiblíží, plynule zatočí a vyseče jej ladným obloukem. Nejen na rovině, ale i ve svahu. Díky snímači dokáže rozpoznat i překážky, kterým se umí vyhnout a v případě kontaktu automaticky vycouvat.

Obvodové vedení ochotně nainstalují technici prodejního střediska John Deere. V zelené barvě je prakticky neviditelné a při změně rozvržení zahrady jej lze kdykoliv přemístit.

Přehledný displej

K ovládání robotické sekačky TANGO E5 II slouží velký šestiřádkový displej. Na jeho pravé části jsou tlačítka programování a navigace. Po levé straně najdete tlačítka okamžitých funkcí jako například „okamžité sečení“, kterým se sekačka uvede do chodu navzdory přednastavenému programu nebo tlačítko „domů“, jímž se přeruší sečení, když se má trávník třeba zrovna využívat.  Navíc je zde dobře viditelné červené tlačítko „stop“ pro případ okamžitého vypnutí sekačky.

Bezpečný provoz

Programování sekačky TANGO E5 řady II je velmi jednoduché. Velký displej a logické ovládací prvky umožňují snadné nastavení požadovaného programu a jeho rychlou změnu. Nový displej má funkci „další krok“ zobrazující, co právě sekačka TANGO E5 dělá a co bude následovat. Je také chráněna PIN kódem a displej se dá automaticky uzamknout třeba pro případ, že se kolem sekačky pohybují děti.

Bezpečnost je na prvním místě Tango může sekat i za hustého deště

Stoupavost 36 %

K bezpečnému provozu přispívá také snímač v rukojeti, zastavující otáčky nože při jakémkoliv dotyku. Nůž se zásluhou svahového čidla zastaví i v případě, že náklon přesáhne úhel 20 stupňů (36 %). Ano, až takového kopce dokáže Tango E5 II vybavené volitelnou svahovou sadou vystoupat, aby jej posekalo. Náklon hrany trávníku, u níž se sekačka otáčí, by neměl přesáhnout 10 %. Před nenechavci sekačku ochrání snímač zvednutí, spouštějící hlasitý alarm.

Potichu

Výrobce doporučuje sekačku pro pozemky s rozlohou až 2200 m2. Žací nůž pohání elektromotor s výkonem 60 W a 2600 otáčkami za minutu. Hnací elektromotory pojezdových kol mají výkon 46 W při 40 otáčkách za minutu. Motory jsou tiché a jimi poháněná sekačka pracuje takřka neslyšně, takže může sekat klidně i v noci či za brzkého ranního úsvitu.