Nejčastější chyby při balení kulatých balíků...

21.06.2015

 

Podívejme se na nejčastější problémy, které mohou nastat.

 

  1. Síťovina není dostatečně rozprostřená na balík, jak vidíte na obrázku č. 1 a 2. Zde mají originální sítě New Holland od společnosti Tama hlavní výhodu, protože při napínání se díky speciálnímu způsobu tkaní nesmršťují a tak jsou schopné pokrýt celých 120 cm šířky balíku. Pokud si spočítáte objem balíku, tak v prvních vnějších 15 cm tvoří plnou třetinu hmoty. Pokud tedy z každé strany není sítí pokryto 10 cm balíku, můžete při přepravě ztratit klidně 5% hmoty a to je škoda. Pokud navíc balík ovinujete fólií, zůstává pod ní vzduch a špatně proběhne fermentace – prostě balík plesniví.

Obrázek 1.                                           Obrázek 2.                                           Obrázek 3.

  1. Síťovina není správně uříznutá, konce jsou „otrhané“, zachytávají se v lisu a balíky pak praskají – obr. č. 3. Tento problém vzniká nesprávně nastavenou brzdou nebo poškozeným jádrem role, které se následně při aktivaci brzdy protáčí. Kontrolu můžete provést velmi jednoduše porovnáním základen trojúhelníků na roli a na hotovém balíku. Rozdíl by měl být 10%. Pokud není dostatečně síťovina napnutá, špatně se řeže. Pokud je příliš napnutá zvyšuje se náchylnost při manipulaci.
  1. Nedostatek síťoviny přímo na balíku, jak vidíte na obrázku č 4 a 5. Monitor ukazuje správný počet otáček sítě na balíku, ale ta se nahrnuje nebo je zachycená pouze na jednom kraji balíku. V tomto případě je špatně nastavené zakládací ramínko (přes kraje by síť měla jít volně, uprostřed ramínka může lehce klást odpor) nebo se v něm zachytily nečistoty a sít neprochází ramínkem volně. Balík pak není dostatečně ovinutý a může prasknout při přepravě a skladování. Pokud je síťovina „nahrnutá“ na povrchu balíku, svlékají ji svinovací pásy, protože se pomalu otvírají vrata lisu – nedostatečně výkonný traktor / hydraulika.

Obrázek 4                                              Obrázek 5                                           Obrázek 6

  1. Pokud napříč pěkně svinutého balíku prochází tmavá „čára“ jak to lze vidět na obrázku č. 6., tak se balík zastavil v komoře a pod ním se stále točil některý z válců nebo je některý z válců znečištěný viz. obrázek 7 nebo poškozený. Síťovina je na balíku zeslabená a balíky následně praskají. Pozor také na ostré hrany a spony po opravě pásu.
  1. Pokud vám na pěkně slisovaném balíku praská střed, tak je možné, že síťovina výrazně přechází přes okraje balíku (více jak 2 prameny) viz. obrázek 8. Celý tlak v balíku poté drží menší počet podélných pramenů (pouze ty zaručují pevnost, příčně propletená vlákna pouze drží hlavní prameny na správném místě) a především u velkých balíků slámy může docházet k jejich praskání. Pomůže vám povolení brzdy (čím agresivněji je nastavená brzda, tím více se síťovina roztahuje do krajů) nebo vynechání jednoho z rozprostíracích válců.

Obrázek 7                                                 Obrázek 8                                                           Obrázek 9

  1. Vyboulený a následně prasklý střed balíků je způsoben „kličkováním“ řádku a tím špatným vkládáním hmoty do lisu. Je třeba jezdit vždy chvíli vpravo a poté vlevo, ale to je samozřejmost. 
  1. Vzhledem k snaze o snížení nákladů je často snižován počet ovinutí balíku, a to negativně ovlivňuje jeho tvar a v konečném důsledku jeho kvalitu a životnost. Čím jsou letní dny teplejší a sláma kratší, zhoršují se podmínky pro lisování a balíky mají tendenci praskat, protože stlačená sláma má po svinutí vysokou energii a balíky je třeba udržet pohromadě vyšším počtem otáček sítě.
  1. Čím jsou balíky větší a těžší, tím více otáček sítě je potřeba na balík aplikovat. Pokud jste si pořídili nový lis, bude hustota slisování výrazně větší než na starém stroji. Stejně velký balík pak bude výrazně těžší a je potřeba jej ovinout vyšším počtem otáček než na co jste byli zvyklí. Čím více je s balíkem manipulováno, tím vícekrát je třeba ho ovinout.

Firma Tama od roku 2010 provozuje v Austrálii největší zkušební polygon na světě, kde testují 26 různých složení síťoviny, vlastní i konkurenční. K lisování testovacích balíků používají lisy značky New Holland a Krone a s různými sítěmi jsou tvořeny balíky s dvěma a půl otáčkami a se čtyřmi otáčkami. Ze skladovaných balíků odebírají každé dva měsíce vzorky. Díky výsledkům z rozsáhlého dlouholetého výzkumu zajišťuje složení sítě Tama optimální životnost balíků.

 

Zdroj: www.eagrotec.cz


« Zpět na seznam novinek a článků
Všechna práva vyhrazena ©2017 AGportal.cz
tvorba stránek: InGenius