Horsch - novinky v oboru ochrany rostlin

01.12.2015

Na Agritechnice byla představena jednodušší a cenově zvýhodněná verze taženého postřikovače, který nese označení Horsch Leeb LT. Zatím se bude vyrábět s objemem nádrže 4 000 a 5 000 l a se záběrem ramen 18 až 42 m. Dále budou nabízeny tři stupně výbavy - od té nejlepší s označením BoomControl Pro Plus, přes střední výbavu BoomContro Pro, až k té nejjednodušší s označením BoomControl Eco. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy budou v podílu elektroniky a počtu senzorů, které hlídají pozici ramen. Rozdíl je také v počtu čerpadel a v mechanickém či elektronickém ovládání kohoutů.

Stejně jako „nerezovou“ verzi Leeb GS, je i postřikovač Leeb LT možné vybavit řiditelnou nápravou. Významným rozdílem oproti provedení GS je plastová nádrž a rovněž plastová naplavovací šachta.

Na Agritechnice velice zaujala také sériová verze nového samochodného postřikovač Horsch Leeb PT 330/350, který je již v několika exemplářích v provozu i v České republice. Na rozdíl od již známého PT 280 se jedná o postřikovač s hydraulickými pohony kol. Jeho světlou výšku je možné nastavit mezi 140 a 160 cm. Rovněž je možné variabilně nastavit rozchod kol v rozmezí 225 až 300 cm. Objem nádrže je 5 000 l. Vysokou pracovní rychlost až 30km/hod snáší obsluha dobře také díky posunutí kabiny blíže ke středu stroje.

V této souvislosti bych chtěl ještě popsat hlavní přednosti a nevýhody obou typů samochodů HORSCH Leeb PT. Jsem si vědom, že určitou část zemědělců původní postřikovač Leeb PT 280 nezaujal především kvůli normální světlé výšce. Tato stavba má však na druhou stranu mnoho výhod. Stroj má nízké těžiště a může mít velký objem nádrže 8 000 litrů. Mechanické pohony na všech kolech zajišťují ve všech podmínkách plný přenos výkonu motoru, mají tedy obrovskou průchodnost v kopcovitém terénu nebo za mokra.

Další otázkou je, kdy potřebujeme stroj s velkou světlou výškou. Podle praktických zkušeností je to pouze při postřiku slunečnice, která není schopna se po projetí stroje opět narovnat. Při postřiku kukuřice a řepky je většinou světlá výška 85 cm dostatečná.

Hydraulické pohony umožní větší světlou výšku pro aplikace ve vysokém porostu, ale v obtížném terénu nemohou přenášet plný výkon motoru. To se projeví především při jízdě do svahu, po vrstevnici a také v obtížných půdních podmínkách. Kvůli menší zatížitelnosti hydromotorů si musí vystačit s menším objemem nádrže. To se týká samozřejmě obecně všech postřikovačů s hydraulickými pohony.

Nový typ PT 330/350 bych doporučil do podniků s vysokým zastoupením slunečnice, příp. kukuřice na zrno a také tam, kde jsou připraveni na vysoké pracovní rychlosti přes 20 km/h, které PT330/350 díky inteligentnímu hydropneumatickému odpružení a díky navádění ramen BoomControl spolehlivě zvládá.

Zdroj: www.horsch.com


« Zpět na seznam novinek a článků
Všechna práva vyhrazena ©2017 AGportal.cz
tvorba stránek: InGenius