CLAAS představuje nový program variabilních lisů na válcové balíky

22.08.2016

S výrobní řadou VARIANT 400 představuje CLAAS nový program variabilních lisů na válcové balíky. Při vývojových pracích byl kladen důraz zejména na tok materiálu. Vylepšeno bylo vkládací ústrojí, vázání a údržba. Lisy tak nyní při zpracování slámy, senáže a sena pracují ještě výkonněji, spolehlivěji a pohodlněji.

Touto řadou nahradí CLAAS pro sezónu 2017 dosavadní výrobní řadu VARIANT 300. Nová výrobní řada bude k dispozici i nadále ve dvou variabilních velikostech balíku 0,90-1,55 x 1,20 m a 0,90-1,80 x 1,20 m, stejně tak i s řezacím ústrojím (ROTO CUT) nebo bez něj (ROTO FEED). Volitelně jsou k dispozici hydropneumatické odpružené dno řezání PRO i XXL sběrací ústrojí se záběrem 2,35 m.


Na přání dvojitý válcový usměrňovač

Pro sběrací ústrojí je nyní volitelně k dispozici dvojitý válcový usměrňovač, který je známý také z lisu na hranolovité balíky QUADRANT a také z řezačky JAGUAR. Dvojitý válcový usměrňovač je odpružený a mechanicky přestavitelný ve čtyřech stupních bez použití nářadí. Umožňuje rychlé přizpůsobení vkládacího ústrojí rozdílným podmínkám provozu a zajišťuje rovnoměrný a zrychlený tok materiálu, takže nové modely lisu VARIANT mohou pracovat s vyšší pracovní rychlostí. U varianty PRO se automaticky spouští dno řezání při nebezpečí ucpání, takže lis pracuje permanentně v optimálním výkonu. Navíc byly zesíleny dvě výkyvná kopírovací kola, která vedou sběrací ústrojí po terénu. Při provozu XXL sběracího ústrojí jsou navíc pro menší přepravní šířku při jízdě po silnici volitelně sklopná.

Nový vkládací plech


360 stupňové uspořádání hvězdic rotoru

Pro nové modely bylo dále vyvinuto uspořádání hvězdic rotoru. Hvězdice rotoru se nyní otáčí o 360 stupňů namísto dosavadních 180 stupňů.  Nové uspořádání hvězdic rotoru pracuje se 14 noži, dosahuje až 6.000 řezů za minutu a zajišťuje široký rozptyl materiálu při jeho předání do lisovací komory. Balíky tak dosahují rovnoměrného tvaru. To má své výhody zejména u úzkých řádků.

360° uspořádání hvězdic rotoru


Nové vázání do sítě

Pro nové modely VARIANT bylo také přepracováno vkládání sítě, resp. motouzu. Nový plech podporuje vkládání sítě, resp. motouzu do lisovací komory a poskytuje spolehlivé zahájení lisování balíku za všech podmínek.

 

Nový systém vázání

 

Sériově jsou nové modely VARIANT vybaveny vázáním do sítě edge-to-edge, které dosahuje od jedné hrany balíku ke druhé. To bylo vylepšeno pro novou výrobní řadu, kdy je síť při každém procesu vázání s pomocí nových spirálovitých válců aktivně umístěna až na vnější hrany balíku.

Vázání do sítě edge-to-edge (včetně nového spirálovitého válce)

 

Volitelně může být VARIANT 400 vybaven širším zásobníkem na síť. Ten umožňuje využití rolí sítí s šířkou 1,30 m, s nimiž je síť umístěna až přes hrany balíku. Zaoblené hrany balíků jsou obzvláště výhodné v případě, kdy jsou válcové balíky uloženy venku.

Řetězy a řemeny s delší živostností

Přední rám nových modelů lisů byl pro lepší vedení řetězů a nižší náchylnost na opotřebení zesílen. Řemeny se přeci jen uvnitř lisu VARIANT pohybují rychlostí až 3 m/s.

 

Lepší vedení řetězů, které jsou také méně náročné na opotřebení

 

Také při odkládání balíku jde o vteřiny. Z toho důvodu CLAAS přepracoval otočný bod zadního krytu lisu. To umožňuje ještě rychlejší otevírání a zavírání zadního krytu a zároveň také odložení válcového balíku během méně než 6 sekund.

 

Rovněž náchylné na opotřebení jsou vedle řemenů lisu také řetězy. Z toho důvodu jsou řetězy u nových modelů lisu VARIANT trvale mazány prostřednictvím centrálního mazacího zařízení. Lisy tak dostaly širokou mazací štětku, díky které jsou všechny řetězy, včetně řetězu sběracího ústrojí, po celé šířce a nezávisle na počtu balíků promazány olejem.

Zdroj: www.agrall.cz


« Zpět na seznam novinek a článků
Všechna práva vyhrazena ©2017 AGportal.cz
tvorba stránek: InGenius